10 październik Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Zdrowie psychiczne jest bardzo ważną sferą życia, od której uzależniona jest nasza zdolność do adaptacji w społeczeństwie oraz pracy, a także możliwości radzenia sobie z różnorodnymi sytuacjami.

Ustanowienie 10 października Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie profilaktyki zaburzeń psychicznych. Służy także edukacji o rodzajach i objawach zaburzeń psychicznych i sposobach radzenia sobie z nimi.

Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka” to przewodnie hasło tegorocznej edycji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego.

Zdrowie psychiczne jest definiowane jako dobrostan, który obejmuje emocjonalne, psychologiczne i społeczne dobre samopoczucie. Zaburzenie, któregoś z powyższych elementów może prowadzić do niepożądanych efektów zdrowotnych. Zaburzenia zdrowia psychicznego są na świecie narastającym problemem.

Na podstawie badań Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego można stwierdzić, że w ciągu kilkunastu lat zaburzenia psychiczne staną się jednym z głównych problemów zdrowotnych. Eksperci alarmują, że wraz z rozwojem cywilizacyjnym coraz więcej osób zapada na choroby psychiczne. Codzienny stres, dynamiczne tempo życia oraz brak czasu na odpoczynek sprzyjają pojawieniu się zaburzeń w sferze emocjonalnej oraz psychicznej. Według lekarzy występuje około 360 chorób psychicznych. Obecnie co druga osoba ma sporadyczne objawy nerwicy, ale już co piąty człowiek trwale odczuwa objawy tej choroby. Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że 20% ludności cierpi na zróżnicowane choroby psychiczne. W Polsce prawie 8 mln osób cierpi na zaburzenia psychiczne w wieku od 18 do 64 lat, ok. 15% osób cierpi na depresję, 13% choruje na zaburzenia lękowe, ok. 1 mln osób dotyka choroba afektywna dwubiegunowa, zaś na schizofrenię choruje prawie 400 tys. ludzi.

Z badań prowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia wynika, że do 2030r. depresja może stać się najbardziej powszechną dolegliwością zdrowotną.

Niestety wciąż w społeczeństwie polskim funkcjonują krzywdzące stereotypy dotyczące osób cierpiących na zaburzenia psychiczne, które sprawiają, że wiele chorych wstydzi się szukać pomocy u psychologów czy psychiatrów.

Gdzie szukać pomocy?

Linia bezpośredniego wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego

800 70 2222 – to całodobowa i bezpłatna linia wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego. Pod telefonem, mailem i czatem dyżurują psycholodzy udzielający porad i kierujący dzwoniące osoby do odpowiedniej placówki pomocowej w ich regionie. Działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Na stronie https://liniawsparcia.pl/ znajduje się informacja o dyżurach oraz lista ośrodków, w których osoby będące w kryzysie psychicznym jak i ich bliscy, znajdą informacje na temat miejsc w ich regionie świadczących specjalistyczną pomoc.

Gdy potrzebujesz pomocy psychiatrycznej, jesteś w kryzysie psychicznym lub zmagasz się z uzależnieniem, możesz zgłosić się na leczenie z NFZ. Dowiedz się, jak to zrobić: http://pacjent.gov.pl/opieka-pschiatryczna

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Środzie Śląskiej rusza z akcją informacyjną pn. „Tydzień dla Zdrowia Psychicznego”. W dniach 11.12.10.2023 zapraszamy mieszkańców Środy Śl na konsultacje z psychologiem, po uprzednim zgłoszeniu wizyty na nr telefonu 071 39 60 784/758.