Światowy Dzień Alzheimera

Dni Dialogu Alzheimer Ogłoszenie

21 września przypada Światowy Dzień Alzheimera. Natomiast od 2021 roku wrzesień został ogłoszony Światowym Miesiącem Choroby Alzheimera. Idea obchodów tego dnia wiąże się z podnoszeniem świadomości społecznej oraz zwalczania stygmatyzacji choroby i samych chorych. Dzień Choroby Alzheimera to także okazja do podkreślenia potrzeby kontynuowania badań nad jej przyczynami i leczeniem. Osób cierpiących na tę chorobę lub inne choroby otępienne przybywa. W Polsce szacuje się ich liczbę już na 350 tys. Wg danych Światowej Organizacji Alzheimerowskiej obecnie z demencją na świcie żyje 50 mln osób i prognozuje się, że do 2030 r. będzie to 82 mln osób. Obecnie jest to choroba nieuleczalna, jednak można łagodzić jej objawy oraz spowolnić jej rozwój za pomocą leków i terapii wielospecjalistycznych. Warto podkreślić, że choroba Alzheimera jest jednym z głównych wyzwań zdrowotnych XXI wieku.

Z okazji Światowego Dnia Choroby Alzheimera Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Środzie Śląskiej wraz z Dziennym Domem „Senior+” ogłaszają Dni Dialogu-Razem dla pamięci dla chorych oraz ICH opiekunów. Dni Dialogu odbędą się w okresie od 18.09 do 29.09.2023 r. w Dziennym Domu „Senior+” w Środzie Śląskiej przy ul. Daszyńskiego 16c w godzinach od 8:00 do 16:00.

Zapraszamy opiekunów osób chorych na chorobę Alzheimera, czy też osoby dostrzegające niepokojące sygnały w funkcjonowaniu swoich bliskich na spotkanie z zespołem Dziennego Domu „Senior+”, aby wspólnie porozmawiać, poznać potrzeby osób chorych oraz ich opiekunów, udzielić informacji i przekazać przygotowaną na tę okazję broszurę zawierającą niezbędne informacje dotyczące choroby wraz z adresami ośrodków, stowarzyszeń zajmujących się tą tematyką.

Ideą Dni Dialogu w Gminie Środa Śląska z okazji Światowego Dnia Choroby Alzheimera jest nie tylko szerzenie świadomości na temat choroby, ale także uzyskanie informacji od opiekunów o ich trudnościach w sprawowaniu codziennej opieki, potrzebach, aby w przyszłości szukać rozwiązań w infrastrukturze lokalnej, które będą wsparciem dla chorych i ich opiekunów. W związku z powyższym hasło przewodnie Światowego Dnia Choroby Alzheimera, obchodzonego w Gminie Środa Śląska po raz pierwszy, brzmi Dni Dialogu, co oznacza rozmowę i słuchanie. Bez dialogu nie ma bowiem rozwoju.

Zapraszamy osoby zainteresowane do udziału w Dniach Dialogu w Dziennym Domu „Senior+”.

Szczegółowych informacji udzieli Zespół Dziennego Domu „Senior+”, tel. 71 3050150

Zapewniamy przyjazną atmosferę, dyskrecję oraz anonimowość.

Więcej o chorobie Alzheimera można dowiedzieć się:

W sprawie badań można kontaktować się z:

  • Ośrodkiem Alzheimerowskim ul. Jana Pawła II nr 12 Ścinawa, 59-330 tel. 76 3070734 https://osrodek-alzheimer.pl/

 

Dni Dialogu Alzheimer Ogłoszenie